Zastosowanie agrotkaniny w ogrodnictwie

Agrotkanina jest matą antychwastową – jest to tkanina, która służy do ściółkowania, inaczej mata szkółkarska, mata ściółkująca. . Służy ona najczęściej do zakładania szkółek iglastych, siania różnych warzyw i owoców czy do sadzenia kwiatów.

Agrotkanina w ogrodnictwie i przy domu

Agrotkanina jest bardzo przydatna osobom mającym większy ogród i tym, którzy lubią o niego dbać. Owa tkanina jest wykonana ze specjalnego tworzywa, które przepuszcza doskonale wszystkie składniki mineralne, powietrze oraz promienie słońca, co sprawia, że roślinka okalaną agrotkaniną ani nam nie uschnie, ani nie zgnije. Ponadto, wszystkie ważne dla rośliny składniki mineralne i potrzebne substancje dotrą do jej korzenia.

Stosowane są najczęściej przy siewie kwiatów, niektórych owoców i warzyw, najczęściej do sadzenia truskawek, ogórków, sałaty czy pomidorów. Są to materiały szkółkarskie, więc jak najbardziej służą one do sadzenia szkółek iglastych. Gdy planujemy założyć ogród, także warto zastosować agrotkaninę. Materiał ten świetnie się sprawdza przy pokrywaniu wszelkiego rodzaju skarp czy skalniaków. Agrotkanina dodatkowo zapobiega wszelkim procesom gnicia, więc można ją stosować bez obaw. Można ją układać pod kamienie czy korę. Tkanina ta pozwala na łatwiejsze sadzenie roślin ze względu na zielone asy umieszczone na agrotkaninie.agrotkania

Rodzaje agrotkanin

Agrotkaniny dzielą się na kolory, wymiary oraz gramatury. Jeżeli chodzi o kolory, możemy wybierać pomiędzy kolorem zielonym, czarnym i brązowym. Agrotkanina o kolorze zielonym doskonale nada się do położenia jej pod trawę lub zielone rośliny. Kolor czarny sprawdzi się na ziemi, a brązowy, gdy planujemy uchronić korę przed porostem chwastów. Drugą kategorią pod względem której wybiera się odpowiednią agrotkaninę, jest jej gramatura. Każdy rodzaj gramatury może być stosowany do innego rodzaju siewu. 50g/70g/90g/120g na metr kwadratowy. Agrotkaniny przeciwko chwastom są najpopularniejsze.

Wybierając rodzaj agrotkaniny trzeba wiedzieć, do czego chcemy ją zastosować. Każda gramatura jest przydatna do czego innego. Kolor najlepiej dopasować do koloru trawy, kory czy gleby. Na przykład, do sadzenia szkółek iglastych lepiej posłuży nam większa gramatura, a do sadzenia truskawek i innych owoców czy warzyw, bardzo dobrze sprawdzi się agrotkanina a niższą gramaturą. To samo tyczy się kolorów. Brązową użyjemy do położenia kory albo do posadzenia szkółek iglastych, zieloną do posadzenia trawy, a czarną do zasiania owoców i warzyw.

Od kiedy agrotkaniny są tak popularne?

Tkaniny zostały rozpowszechnione nie tak dawno, lecz coraz częściej są wybierane przez ogrodników,  rolników oraz przez właścicieli szkółek iglastych. Agrotkaniny są świetnym materiałem pomocniczym, którego używa się do uprawiania różnych roślin, warzyw i owoców. Ten nowy rodzaj tkanin jest świetnym rozwiązaniem dla współczesnych ogrodników, rolników i miłośników roślin.