Zaaranżuj swój ogród – wybierz rośliny i dekoracje

kwiaty

Ogród, poza zewnętrznym wyglądem domu, jest wizytówką każdej posesji. Wiele osób chętnie samodzielnie zajmuje się uprawą roślin. Urządzanie ogrodu jest jednak trudnym i długotrwałym zajęciem. W jaki sposób się do tego zabrać i w jakie rośliny lub ozdoby zainwestować?

Dużo zależy od wielkości ogrodu. W niewielkim, przydomowym ogródku nie postawimy zbyt wielu ozdobnych drzew czy roślin i ozdób o większych gabarytach. Co zatem wchodzi w skład ozdób uniwersalnych?

Ozdobne rośliny do każdego ogrodu

Jedną z ciekawszych roślin, wprowadzających oryginalność do naszego ogrodu, jest Alokazja. Ta oślina egzotyczna posiada duże, ozdobne liście co zdecydowanie wyróżni ją spośród roślin popularnych w Polsce. Alokazję można umieścić w nasłonecznionej części ogrodu. Równie ciekawym wyborem będzie zakup Fitonii. Roślina ta dobrze znosi zacienienie, a jej ozdobne liście o nietypowej różowo – zielonej barwie, zwrócą uwagę każdego. Fitonia należy do gatunku roślin egzotycznych.

Nieco delikatniejszą rośliną ogrodową jest Bakopa (Sutera). Roślinę można umieścić na ogrodzie, balkonie czy na tarasie. Ozdobne kwiaty dobrze znoszą słońce i zakwitają latem.

Warto jednak pamiętać, że rośliny to nie wszystko jeśli chodzi o ozdabianie ogrodu. Oprócz roślin, krzewów i drzew ozdobnych, warto pomyśleć o dekoracjach np. z kamienia.

ogród

Kamienne dekoracje w ogrodzie

Kamień, jako kruszywo w pełni naturalne, odnajdzie się w każdej części ogrodu niezależnie od tego, jakie rośliny posadziliśmy. Kamienne elementy mogą same w sobie stanowić dekorację. Można je też wkomponować w roślinne zestawy lub stworzyć skalniak.

Ozdoby kamienne cechuje przede wszystkim duża odporność na wilgoć i wytrzymałość w przypadku działania promieni słonecznych. Żadna z zakupionych ozdób nie wyblaknie ani nie przebarwi się pod wpływem powyższych czynników. Te właściwości są szczególnie istotne, ponieważ ogród jest miejscem wystawionym na działanie promieni UV oraz wilgoci.

Warto zaznaczyć, że ozdoby kamienne są dostępne w różnych wymiarach, barwach i kształtach. Jakie dekoracje z kamienia warto wybrać, gdzie je umieścić i jaki mamy wybór?

Wazony z kamienia

Wazon na kwiaty to element obowiązkowy w każdym ogrodzie. Poza roślinami sadzonymi bezpośrednio w podłożu, wiele osób decyduje się na zakup ozdobnych roślin doniczkowych. Różnobarwne kwiaty będą kontrastować z naturalnymi kolorami wazonów. Kamienne donice najlepiej jest wybrać w kolorze bieli, czerni lub beżu/ brązu. Wazony o naturalnych odcieniach będą idealnie pasować do ogrodu, niezależnie od ilości kwiatów i dominującej kolorystyki.

ogród

Napisy 3D i świeczniki kamienne

Warto również zaopatrzyć się w stojące napisy 3D. Tego typu dekorację można wpasować  w skalniak lub inne formy ozdobnych kompozycji roślinnych. Napisy 3D zapewniają oryginalne efekt wizualny, który zwraca uwagę gości i przechodniów. Jest to dobry pomysł, jeśli chcemy urządzić taras czy balkon.

Spośród kamiennych ozdób do ogrodu warto wymienić świeczniki. Wykonane z wysokiej jakości kamienia, świeczniki dostępne są najczęściej w naturalnych odcieniach. Co prawda, częściej są umieszczane na tarasie, jednak można je także użyć bezpośrednio w ogrodzie, na przykład na parapetach okien lub na skalniaku czy nawet przy drodze.

Szerokie zastosowanie oraz wysoka jakość, to podstawowe cechy kamiennych ozdób do ogrodu. Odpowiednio dobrane rośliny i dekoracje pozwolą na pomysłową aranżację każdego ogrodu, niezależnie od jego wymiarów, kolorystyki czy znajdujących się w nim elementów.