Wymarzony ogród tylko we współpracy z architektem krajobrazu

tulipany w ogrodzie

Chyba każdy kto posiada dom jednorodzinny marzy o pięknym ogrodzie, który będzie zachwycał przez cały rok, a jednocześnie stanie się idealnym miejscem do odpoczynku w letnie wieczory. Trudno jest jednak zaprojektować go samemu tak, aby prezentował się pięknie nie tylko w ciepłe miesiące.
Projektując swój wymarzony ogród warto skorzystać z usług profesjonalisty. Architekt krajobrazu bazując na swoim wieloletnim doświadczeniu, a także pragnieniach klienta, stworzy idealną, łatwą w utrzymaniu, zieloną przestrzeń. Poprzez odpowiedni dobór roślinności sprawi, że ogród świetnie będzie prezentował się nawet zimą.

Projekt ogrodu – dlaczego warto zlecić go specjaliście?

Piękny dom to nie wszystko – warto zadbać również o ogród, który będzie widoczny nie tylko z ulicy, ale również z okien poszczególnych pomieszczeń. Z racji tego, że mieszkamy w klimacie umiarkowanym, znalezienie odpowiedniej roślinności do wymarzonego ogrodu nie jest łatwe. Kwiaty nie będą kwitły cały rok, a niektóre rośliny wymagają uwagi i czasu, którego brakuje większości Polaków. Zlecenie wykonania projektu ogrodu specjaliście ma wiele zalet i warto rozważyć tę opcję.

Architekt krajobrazu to nierzadko osoba z pasją, która poświęca ogromną uwagę na estetykę ogrodu, jak i jego funkcjonalność. Poprzez indywidualną konsultację z klientem dobiera takie rośliny i elementy dekoracyjne, które stworzą idealne miejsce do odpoczynku oraz sprawią, iż ogród stanie się prawdziwą wizytówką każdego domu.

Fachowiec, który podejmie się stworzenia pięknego ogrodu na bieżąco konsultuje wszystkie decyzje i zmiany z właścicielem posesji, który może je zaakceptować czy zmodyfikować tak, aby pasowały pod jego wizję. Jednocześnie architekt krajobrazu pomaga w wyborze odpowiedniej roślinności, pasującej zarówno do stylu wybudowanego domu, jak i stylu życia jego mieszkańców. Wiedza, którą architekt krajobrazu posiada sprawia, że wszystkie rośliny rosną okazale, bez problemu kwitną oraz się rozrastają, tworząc prywatne, zaciszne miejsce.

Decydując się na skorzystanie z usług architekta krajobrazu, nierzadko unikamy nieplanowanych kosztów, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia. Architekt doskonale wie jakie kroki należy podjąć, które wydatki będą konieczne do poniesienia, a jakich można bez problemu uniknąć. Zatem może się okazać, że zlecenie wykonania projektu ogrodu architektowi będzie o wiele mniejszą inwestycją, niż stworzenie tego miejsca samemu.

kwiaty w ogrodzie
Współpraca z architektem krajobrazu od podstaw

Zanim jednak podejmiemy współpracę z architektem krajobrazu, warto wcześniej zorientować się, na jakich zasadach miałaby ona wyglądać. W większości przypadków pierwsze spotkanie z architektem to przede wszystkim rozmowa o pragnieniach i wizji klienta. Wtedy też architekt ogląda teren, który ma zaprojektować. To dzięki wywiadowi i indywidualnej konsultacji specjalista jest w stanie wykonać wstępny projekt, a następnie przekazać go klientowi do analizy.

Jeśli wstępny projekt zostanie zaakceptowany, przystępuje do dalszej pracy – wyboru odpowiedniej roślinności, a także elementów dekoracyjnych czy oświetlenia. Wtedy też architekt krajobrazu wykonuje projekt techniczny, na który nanosi nazwy gatunków roślin, wymiarowanie wszystkich przedmiotów i elementów. W międzyczasie powstaje kosztorys materiałowy.

Klient otrzymuje również wersję cyfrową projektu i kompletną dokumentację papierową. Klient ma również możliwość konsultacji z architektem już po wykonaniu projektu, już na etapie realizacji projektu przez firmę ogrodniczą.

Wymarzony ogród – jak zaprojektować?

Projektowanie pięknego ogrodu jest trudne i czasochłonne, dlatego warto zlecić to zadanie profesjonalnej firmie ogrodniczej. Dzięki temu nie tylko otrzymamy propozycję idealnego miejsca do odpoczynku, ale również projekt funkcjonalnego ogrodu, który będzie kwitł latami.