Wybieramy idealnego projektanta ogrodu – na co zwrócić uwagę?

projekt

Ogród jest czymś, z czego jego właściciele mogą być bardzo dumni, jeżeli jest odpowiednio zaprojektowany oraz zadbany. Niemniej jednak nie wszyscy samodzielnie potrafią zaprojektować to, w jaki sposób ich ogród miałby wyglądać, tak by całość była estetyczna i można było podziwiać to jak wygląda. Na szczęście, na rynku jest wiele możliwości wynajęcia dobrego projektanta ogrodu, który za nas taki projekt wykona i doprowadzi do jego realizacji. Jednak na co zwracać uwagę, przy wyborze takiej osoby? Jakie powinna mieć ona kwalifikacje i doświadczenia, abyśmy byli pewni, że nasz ogród jest w dobrych rękach?

Na co zwrócić uwagę wybierając swojego projektanta ogrodu?

Przede wszystkim dobry projektant ogrodu to ktoś, kto ma duże doświadczenie oraz portfolio, którym może się pochwalić. Prawda jest taka, że projektant polecony przez osobę znajomą (nawet gdy ta jest zadowolona z jego usług) niekoniecznie gwarantuje, że twój ogród zostanie wykonany z taką samą starannością. Lepiej jest więc wybrać kogoś, kto ma już doświadczenie i jego wcześniejsze prace można znaleźć na stronie internetowej. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że taka osoba nie tylko ma odpowiednią wiedzę o projektowaniu ogrodów, ale także, że styl projektowania danej osoby po prostu Ci pasuje.

Warto także wybrać osobę, która ukończyła studia z zakresu architektury krajobrazu. Owszem, mogą zdarzyć się osoby zajmujące się tym fachem hobbystycznie, jednak nie posiadają one tak rozbudowanej wiedzy, którą ma człowiek studiujący właśnie ten kierunek przez kilka lat.

Wiedza z projektowania jest niezwykle istotna, ponieważ jeżeli chodzi o ogród, to nie funkcjonuje on w próżni, a to oznacza, że w zasadzie działają na niego warunki atmosferyczne oraz wiele innych czynników, które nie występują w pomieszczeniach zamkniętych. Warto więc, by projektant ogrodu znał się na typach ziemi, znał preferencje poszczególnych roślin i wiedział, jak je pielęgnować. Ważne jest też to, by architekt był w stanie przekazać wiedzę osobie, której projektuje ogród, po to, aby była ona w stanie samodzielnie o ten ogród zadbać!

ogród

Gdzie warto szukać dobrego projektanta ogrodów?

Jak już zostało wspomniane, dobry projektant ogrodu musi mieć odpowiednie wykształcenie najlepiej jako architekt krajobrazu, a także doświadczenie poparte portfolio. Czasami trudno jest taką osobę znaleźć blisko swojego miejsca zamieszkania, dlatego do szukania ofert projektantów, warto jest użyć Internetu. To właśnie tam można znaleźć strony osób, które zajmują się tym fachem. Nie trzeba szukać pojedynczych specjalistów, można sprawdzić, jakie są oferty firm zajmujących się projektowaniem oraz pielęgnacją ogrodów.

Twój ogród może być przepięknym, cieszącym oko miejscem, w którym będziesz w stanie relaksować się i spędzać przyjemnie czas. Inwestycja w projektanta ogrodów zwróci się naprawdę szybko, ponieważ dzięki takiej osobie nie będziesz musiał samodzielnie urządzać swojego kawałka ziemi metodą prób i błędów. Od razu wszystko będzie wykonane dokładnie i pięknie!