Uprawa truskawek – jak powinna wyglądać?

cena sadzonek truskawek

Uprawa truskawek mimo że może wydawać się prosta, niekiedy może przyprawić sporo trudności. Aby zapobiec niepowodzeniu i jednoczesnej stracie pieniędzy koniecznie należy zapoznać się z podstawowymi zasadami związanymi z uprawą tych roślin.

 

Odpowiednie sadzenie połową sukcesu

Odpowiednie zasadzenia sadzonek jest niezwykle istotne i wpływa na rozwój oraz wzrost roślin. Odstępy między rzędami oraz poszczególnymi egzemplarzami  w rzędzie muszą  wynosić odpowiednią odległość. Między rzędami powinna ona wynosić 50-60 cm natomiast w rzędach od 30-35 cm. Sadząc truskawki należy wkładać je do odpowiednio dużego i głębokiego dołka, w którym korzenie będą mogły swobodnie się rozłożyć. Po posadzeniu bardzo pozytywny na wzrost i rozwój roślin wpływa ściółkowanie. Do ściółkowania coraz częściej wykorzystuje się agrotkaniny, które rozkłada się na danym obszarze prze rozpoczęciem sadzenia.

W miejscach gdzie planujemy włożyć roślinę rozcina się otwory w kształcie litery X i w nich umieszczamy sadzonki.  Ściółkowanie daje świetne efekty na glebach piaszczystych gdzie zapewnia wilgoć korzeniom i zwiększa skuteczność podlewania. Natomiast na glebach cięższych ściółkowanie da ochronę przez wysokimi temperaturami.

 

Nawożenie truskawek

Chcąc wykorzystać obornik do nawożenia gleby, czynność tę najlepiej wykonać jesienią, natomiast korzystając z obornika kompostowego zastosujmy go przed nasadzeniem. Często jednak zamiast obornika wykorzystywany jest nawóz. Coraz popularniejszy staje się nawóz na bazie guano czyli odchodów nietoperzy lub ptaków morskich. Nawozy tego typu ą całkowicie naturalne, posiadają bardzo duże ilości azotów gwarantując znakomite efekty. Stosowanie nawozów składających się z naturalnych składników jest całkowicie bezpieczne, a owoce możemy spożywać nawet następnego dnia po ich zastosowaniu. Warto jednak wiedzieć, że uprawiając truskawki z pomocą sadzonek typu frigo, nawóz możemy zastosować dopiero po 4 tygodniach od momentu posadzenia.

 

Podstawowe zasady pielęgnacji

Aby sadzonki mogły się swobodnie rozwijać koniecznie musimy w pierwszej kolejności zadbać o glebę. Regularne usuwanie chwastów jest niezwykle ważne. Dobrym pomysłem jest również wprowadzenie działań mających na celu profilaktykę zapobiegającą chorobom i szkodnikom. Dzięki temu będziemy mogli być pewni, że naszej plantacji nie opanuje zaraza lub plaga pasożytów. W przypadku wystąpienia pierwszych objawów choroby powinniśmy jak najszybciej zainterweniować, tak aby nie rozniosła się ona na większą skalę i inne egzemplarz roślin.

sadzonki truskawek

Konieczna jest kontrola wilgotności ziemi. W sytuacji gdy rok okazał się suchy, niezbędne będzie zastosowanie nawadniania.

Jeszcze przed posadzeniem sadzonek powinniśmy dokładnie sprawdzić czy gleba znajdująca się na przeznaczonym do działań obszarze jest odpowiednia. Powinna ona mieć pH mieszczące się w granicach 5,5- 6,0. Najlepiej jeśli jest ona lekka i przepuszcza powietrze. Wody glebowe powinny znajdować się niezbyt głęboko, a całe stanowisko powinno być nasłonecznione.

 

Jakie truskawki wybrać?

Zakładając plantację zarówno na większą skalę, jak i na mniejszą koniecznie powinniśmy się zaznajomić z odmianami truskawek jakie są dostępne. Warto pamiętać, ze producenci co roku wprowadzają na rynek nowe odmiany, co sprawia, ze każdy z nas z pewności znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Odmiany równią się wieloma cechami min czasem owocowania, a także wyglądem, wielkością i smakiem owoców. Różne odmiany są mniej lub bardziej podatne na choroby i szkodniki. Również warunki glebowe mogą być odmienne dla poszczególnych odmian. Zdobycie odpowiedniej wiedzy przed rozpoczęciem uprawy jest niezbędne aby uzyskać satysfakcjonujące efekty swojej pracy.