Stwórz ogród zimowy przy swoim domu

ogrody aranżacje

Ogród zimowy to element niektórych domów. Osoby, które posiadają duży ogród, mogą zdecydować się na zbudowanie ogrodu zimowego tuż przy ich domu. Najczęściej ogród zimowy pełni funkcję werandy, dodatkowego pomieszczenia i do przyjmowania gości. Jest to innowacyjny pomysł na dodatkową przestrzeń w naszym domu. Można zagospodarować ją w każdy możliwy sposób. Wnętrze ogrodów zimowych dość często wypełnione jest roślinami. Ten sposób stanowi nie tylko piękny efekt wizualny, ale też doskonałe miejsce dla naszych roślin, zwłaszcza tych, które lubią chłodne powietrze.

Gdzie można zbudować ogród zimowy?

Zbudowanie ogrodu zimowego jest dość wymagającym zadaniem, jednak dużo ułatwi nam dobranie odpowiedniego miejsca. Jeżeli kształt naszego domu jest regularny, ogród zimowy pięknie będzie się prezentował na jego tle. Ogrody zimowe często łączą się z tą częścią domu, która pełni funkcję werandy lub ganku. Jest to istotne, zwłaszcza, jeżeli ogród zimowy jest tylko dobudowany do naszego budynku. Łatwiej jest bowiem w przypadku wykonywania całej budowli od podstaw. Wtedy można od razu zaprojektować miejsce, w którym może znajdować się ogród zimowy.

Ogród zimowy może nam służyć jako pokój gościnny, jednak musimy go odpowiednio ogrzać. Często jednak to pomieszczenie służy roślinom, pracowni czy gabinetowi. Ogrzanie bowiem tak dużej przestrzeni jest kosztowne. Ogród zimowy możemy także wykorzystać jako salon, jeżeli w naszym domu jest dość ciepło. Warto wtedy zadbać o dobre ogrzewanie w tej części domu, tak by utrata ciepła nie powodowała wyraźnego dyskomfortu. Dlatego też może służyć nam ono nie tylko jako salon ale też jako pomieszczenie główne, którym możemy zaimponować naszym gościom.

ogród zimowy

Aranżacja tarasów i balkonów – Verano Architekt Ogrodu

Kto może mieć ogród zimowy?

Pomieszczenie, takie jak ogród zimowy mogą posiadać tylko ci, którzy posiadają dość duży ogród. Na ten rodzaj dobudówki mogą zdecydować się nieliczni z paru powodów. Ogród zimowy musi posiadać doskonałe połączenie z naszym budynkiem, najlepiej gdy budowla tworzona jest od podstaw. Ponadto, ogród zimowy należy do kosztownych. Jest to element naszego domu, który musi być odpowiednio przygotowany i zagospodarowany.

Pierwszy ważnym krokiem jest nawiązane współpracy z architektem i ekipą budowlaną. Fachowcy ci stwierdzą, czy teren na naszym ogrodzie i przy domu nadaje się do zamontowania dodatkowej części o nietypowych standardach. Jeżeli mamy możliwość wybudowania ogrodu zimowego, należy przejść do przygotowania odpowiedniego projektu przez architekta. Projekt ten musi zawierać wszystkie wymiary, elementy, które muszą znaleźć się w konstrukcji ogrodu zimowego. Musi on być także zaprojektowany w taki sposób, by mógł się on połączyć bezpośrednio z budynkiem. Same prace, które najczęściej zlecane są ekipie budowlanej mogą trwać około paru tygodni. Zbudowanie konstrukcji jest pierwszą czynnością, następną jest często pomalowanie drewna, a na końcu następuje montowanie okien.