Sadzonki truskawek frigo – jakie mają zalety?

sadzonki truskawek

Sadzonki truskawek Frigo to sadzonki, które były przechowywane przez zimę w chłodni. Lista ich zalet jest długa i bardzo korzystna dla produkcji hurtowej, przez co do tej pory stosowano je głownie jako materiał do zbiorów wielkopowierzchniowych, sterowanych na określony termin zbioru. Dziś coraz częściej stawiają na nią jednak również amatorzy sadzący truskawki na własne potrzeby. Dlaczego truskawki Frigo zyskują popularność również w przydomowych ogródkach i rodzinnych działkach?

Frigo – Odporność na zmienną pogodę

Tradycyjne sadzonki truskawek to tak zwane sadzonki świeże, zielone. Używa się ich zwykle do upraw polowych, czekając na owocowanie w okolicach czerwca – najlepszego sezonu truskawkowego. Sadzonki takie wykopuje się zwykle wiosną lub w drugiej połowie lata, po czym wsadza na działce jak najszybciej, gdyż nie można dopuścić do ich zaschnięcia. Sadzonki zimują w glebie, więc aby owocowały, należy odpowiednio o nie zadbać. Zupełnie inaczej zachowują się jednak sadzonki truskawek frigo. Sadzonki te zimuje się w chłodniach. Wykopywane późną jesienią rośliny są już w stanie spoczynku zimowego, a ich sprzedaż następuje już pod koniec zimy. Truskawki Frigo mają znacznie szerszy proponowany termin sadzenia – od początku marca do końca czerwca. Ich wysoka wytrzymałość pozwala na uzyskanie owoców od wczesnej wiosny do późnych dni letnich, co w kontekście uprawy działkowej może okazać się niezwykle wygodne.

sadzonki truskawek

Frigo – Szybki wzrost

Frigo nie potrzebują gleby tak wilgotnej, jak tradycyjne sadzonki, dlatego przyjmują się właściwie w stu procentach. Owoce rosną tu już po 8 tygodniach, a jeśli pogoda sprzyja, nawet po 6. Dzięki tak szybkiemu rozwojowi uzyskanie owoców jest możliwe już w roku posadzenia roślin, a nie dopiero w następującym roku. To zmniejsza ryzyko przeziębienia sadzonek podczas mroźnych zim i zmniejszenia planowanych zbiorów. Dzięki wykorzystywaniu sadzonek Frigo na działkach i przydomowych ogródkach, amatorzy są w stanie zbierać owoce przez cały sezon, a ze względu na to, że okres ich dojrzewania jest znacznie krótszy niż zwykle, sadzonki Frigo są mniej podatne na choroby truskawek.

Frigo – Łatwiejsza uprawa

Ogólne wymagania glebowe są dla sadzonek Frigo takie same, jak w przypadku tradycyjnych truskawek. Warto jednak podkreślić, iż ze względu na metodę ich przechowywania, sadzonki te wymagają nieco mniejszego nawilżenia gleby w momencie ich wsadzania. Sadzonki truskawek Frigo, podobnie jak truskawki tradycyjne, nadają się do długotrwałej uprawy, a więc każdy działkowiec będzie cieszył się z odpowiednio uprawianych owoców przez długie lata.