Przycinanie żywopłotu wczesną wiosną, czy jesienią?

przycinanie żywopłotu

Chcesz schronić się przed natarczywym spojrzeniem sąsiadów i przypadkowych przechodniów, dlatego postanowiłeś zainwestować w żywopłot, który zapewni Ci prywatność? Nie jesteś pewien, jakie rośliny na żywopłot powinieneś wybrać oraz jak powinieneś dbać o swój żywopłot, by należycie spełniał swoją funkcję? Przeczytaj ten artykuł do końca, a rozwiejesz wszystkie swoje wątpliwości.

Jak dobrze wybrać rośliny na żywopłot?

Przede wszystkim należy kierować się własnymi upodobaniami i efektem, jaki chcemy uzyskać. Możliwości dotyczących wyboru żywopłotu jest naprawdę wiele. I to od nas zależy, na jaki ostatecznie się zdecydujemy.

Rośliny iglaste na żywopłot 

Jeśli istotnym dla nas jest, by wybrany przez nas żywopłot, cieszył wzrok zielenią przez cały rok, to warto pomyśleć o żywopłocie iglastym. I tak, w przypadku, gdy duże znaczenie ma dla nas szybki wzrost naszego żywopłotu, to dobrym rozwiązaniem będzie wybór tui. Charakteryzuje się ona nie tylko szybkim wzrostem wzrostu, co sprawdzi się w przypadku osób chcących szybko widzieć efekty swojej pracy, ale również jest rozwiązaniem wyjątkowo tanim. Sprawdzi się ona szczególnie dobrze przy obsadzaniu długich ogrodzeń, ponieważ jej cena, w stosunku do innych roślin, jest wyjątkowo rozsądna. Decydując się na tuję, warto zwrócić uwagę na gatunek Brabant, który charakteryzuje się szybkim tempem wzrostu, łatwością formowania oraz co szczególnie ważne w przypadku walorów estetycznych, to nawet w okresie zimowym zachowuje intensywny, zielony kolor.

przycinanie roślin iglastych na żywopłot

W przypadku, gdy mamy więcej czasu i możemy sobie pozwolić na to, by dłużej poczekać na upragnioną wysokość naszego żywopłotu, to warto pomyśleć o ogrodzeniu z cisu. Ten wyjątkowo elegancko prezentujący się żywopłot charakteryzuje się nie tylko kolorowymi owocami i miłymi w dotyku liśćmi, ale dodatkowo jest, również odporny na mroźne zimy, co pozwala cieszyć się jego walorami dekoracyjnymi przez cały rok. Cis tak samo jak pozostałe rośliny na żywopłot, przycinamy dwa razy do roku w miesiącach wiosennych.

Rośliny liściaste na żywopłot

Rośliny liściaste w przypadku żywopłotu dzielimy na dwa rodzaje: całoroczne oraz sezonowe.

Do żywopłotu całorocznego zaliczamy między innymi, jak nazwa sama wskazuje – bukszpan wiecznie zielony. Roślina ta charakteryzuje się wyjątkową łatwością na formowanie i cięcie, między innymi dlatego, chętnie wybierany jest na żywopłot. Pamiętać należy, że bukszpan przyciąć należy co najmniej dwa razy w roku, czyli w maju i sierpniu. W zależności od jego wieku możemy użyć ogrodowych nożyc lub narzędzi elektrycznych.

przycinanie roślinny liściastej na żywopłot

W przypadku żywopłotu sezonowego, ciekawym pomysłem będzie wykorzystanie grabu pospolitego. Choć na zimę jego liście brązowieją to trzymają się na żywopłocie aż do wiosny. Niewątpliwą zaletą  grabu jest również fakt, że daje on dużo cienia, co sprawdza się przede wszystkim w upalne dni, a dzięki temu, że gęsto się rozrasta, to stanowi również silną ochronę przed wiatrem, kurzem oraz hałasem, który jest szczególnie uciążliwy w przypadku posesji w pobliżu ruchliwych ulic. Pierwszego cięcia grabu pospolitego dokonujemy w okresie wczesnej wiosny, następnych cięć dokonujemy dopiero w przypadku, gdy nasz żywopłot zaczyna tracić nadany mu przez nas kształt, przez co zaczyna wyglądać mniej estetycznie.

Jak pielęgnować żywopłot?

Pielęgnacja roślin na żywopłot tyczy się przede wszystkim jego nawożenia, nawodnienia oraz przycinania. Stosowanie kilku ogólnych zasad, takich jak: zapewnienie naszemu żywopłotowi odpowiedniej ilości wody, poprzez odpowiedniej jakości system nawadniający, czy dopasowanie odpowiedniego nawozu i regularne jego przycinanie, da nam stuprocentową pewność, że nasz żywopłot odwdzięczy się nam pięknym wyglądem przez długie lata.