Popularne gatunki hortensji

szkółka roślin ozdobnych

Hortensje cieszą się ogromną popularnością w przydomowych ogrodach. Ich rozłożyste kwiaty wypełniają przestrzeń ogrodu. Uznawane są za jedne z najpiękniejszych krzewów ogrodowych.

W dodatku są stosunkowo proste w uprawie. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad dotyczących pielęgnacji hortensji. Hortensje występują w kilku popularnych gatunkach.

Rodzaje hortensji

Hortensja ogrodowa posiada kwiatostany o największym zróżnicowaniu kolorystycznym. Ta odmiana wrażliwa jest na mrozy. Kwitnienie odbywa się na zeszłorocznych pędach. Dlatego warto osłaniać ją podczas zimy. Jednak niektóre odmiany potrafią wytrzymać nawet w temperaturach 20 stopni poniżej zera. Innym rodzaje hortensji są krzewiaste i bukietowe — to właśnie one wykazują duża tolerancję na silne mrozy.

W przypadku tej odmiany — pąki zawiązują się na pędach jednorocznych, więc pojawienie się kwiatów na hortensjach krzewiastych i bukietowych jest pewne. Warto posadzić hortensję krzewiastą w zacienionym i wilgotnym miejscu. Hortensje bukietowe znoszą suszę oraz pełne nasłonecznienie. Możemy usłyszeć również o hortensji piłkowanej, która posiada drobniejsze kwiaty i jest mrozoodporna. Liście hortensji dębolistnej jesienią mienią się kolorami, a krzew kwitnie na pędach jednorocznych.

Istnieje również gatunek, który przy pomocy korzeni przybyszowych wspina się po ścianach i chropowatych murach — to hortensja pnąca. Bardzo często wykorzystywana jako roślina okrywowa, ozdobna dzięki liściom i kwiatom.

Chętnie wybierane odmiany hortensji

hortensjaPośród popularnych gatunków hortensji możemy znaleźć niezwykły gatunek, o przepięknych białych kwiatach i dźwięcznej nazwie Annabelle. Ten efektownie kwitnący krzew posiada luźny pokrój i osiąga wysokość od jednego do półtora metra. Liście Annabelle są duże i jasnozielone o prawie sercowatym kształcie.

Liść od spodu posiada owłosienie, a jego brzegi są ząbkowane. Warto zwrócić uwagę na kremowobiałe kwiaty, zebrane w masywne, półkoliste kwiatostany, których wielkość oscyluje w granicach od 15 do 20 centymetrów.

Kwiatostany składają się z wielu drobnych kwiatów. Okres kwitnienia obserwuje się od czerwca do sierpnia. Delikatna woń kwiatów wabi motyle. Annabelle preferuje miejsca osłonięte i słoneczne lub półcieniste. Młode hortensje Annabelle należy wzmacniać palikami, ponieważ łodygi załamują się pod naporem ogromnych kwiatostanów. By hortensja Annabelle rosła i kwitnęła doskonale należy obficie podlewać ją podczas suszy i kwitnienia oraz nasadzić na stanowisku o glebie wilgotnej.

Inną wartą uwagi hortensją jest Vanille fraise. Ta zjawiskowa odmiana posiada duże, dekoracyjne bukiety. Krzew dorasta do dwóch metrów wysokości oraz półtora metra szerokości i posiada pokrój wyprostowany. Ciemnoczerwone pędy tej odmiany doskonale komponują się z jej płonnymi kwiatami, które zebrane są w duże kwiatostany o początkowo białej barwie. Kwiatostany dochodzą do nawet 40 cm długości i z czasem biała barwa ustępuje różowemu, niekiedy nawet czerwonemu kwiatostanowi. Okres kwitnienia trwa od lipca do października. Kwiatostany wzrastają na pędach tegorocznych. Najlepszą glebą dla hortensji Vanille Fraise jest wilgotna. Warto ten gatunek nasadzić podobnie jak Annabelle — na stanowisku słonecznym lub półcienistym.

Odmiana Vanille Fraise warta jest wyeksponowania na przykład przy alejkach. Jej kwiaty o zmiennej barwie, latem — jasnej, jesienią — ciepłej, wprowadzają do ogrodu element tajemniczości.

Ozdobne rośliny z gruntu w szkółce ogrodniczej

szkółka roślin ozdobnychHortensje to bardzo popularne w ogrodnictwie krzewy. Posiadają okazałe kwiatostany i w większości gatunków są bardzo odpornymi na mrozy kwiatami. Wymagają niedużej pielęgnacji. Przekwitnięte kwiaty wycina się dopiero w marcu.

Latem zaś należy pamiętać o obfitym podlewaniu. Jednak sama roślina doskonale radzi sobie ze znoszeniem mrozu. Warto zastanowić się nad wyborem hortensji do własnego ogrodu.

Hortensje nadają się zarówno do niewielkich ogródków, jak i wielkich ogrodów. Przyjemnie wypełniają przestrzeń dużymi kwiatostanami o różnych barwach. Popularnymi odmianami są hortensja Annabelle o białych, okrągłych kwiatostanach oraz Vanille Fraise, której kwiatostany osiągają długość do nawet 40 cm. Odmiana Vanille Fraise posiada dodatkowy atut — zmienia kolor z upływem czasu kwitnienia. Początkowo delikatnie białe kwiaty współgrające z ciemnoczerwoną łodygą pod koniec okresu kwitnienia zmieniają barwę na różową, niekiedy nawet czerwoną.

Warto nasadzić Vanille Fraisę, by zyskać efekt różnokolorowy. Hortensje to doskonały wybór do nasadzenia zarówno obok altany, jak i wzdłuż ścieżki.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami ze szkółki ogrodniczej Roman Bodnar.