Obornik – doskonały nawóz naturalny

nawóz obornik

Oborniki naturalne to pełnowartościowe nawozy organiczne. Są pozyskiwane od różnych zwierząt, a każdy z nich ma inne właściwości. Poznaj zalety stosowania obornika, rodzaje obornika, a także sprawdź, gdzie obornik znajdzie zastosowanie i jak prawidłowo rozprowadzić obornik na polu.

Czym jest obornik?

Obornik to doskonały nawóz naturalny. Służy do nawożenia różnych upraw. Odpowiada m. in. za to, że rośliny są mocniejsze i bardziej bujne. Oborniki doceniają nie tylko rolnicy, ale także ogrodnicy i działkowcy. Ich główną zaletą jest przede wszystkim bogaty skład chemiczny.

Obornik zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze, które są potrzebne do prawidłowego rozwoju roślin. Dodatkowo, dzięki zawartości przefermentowanego kału, moczu zwierząt oraz ściółki, przyczynia się do poprawy właściwości fizycznych gleby.

W kale zwierząt zawarte są duże ilości azotu, który odpowiada za przyrost uprawy, dlatego obornik sprawdza się w wielu uprawach.

Obornik – rodzaje

Oborniki to naturalne nawozy, które mają wiele zalet. Różnią się jednak między sobą przeznaczeniem i składem. Można je podzielić na dwie kategorie.

Pierwsza to oborniki wyszczególnione ze względu na pochodzenie. Są to:

  • obornik świńskiObornik świński – nawóz, który idealnie sprawdza się na szybko nagrzewające się podłoża. Zwiększa lepkość, dzięki czemu gleba nawożona obornikiem świńskim lepiej zatrzymuje składniki odżywcze i wodę. Nie podnosi pH gleby zasadowej, dlatego to doskonały wybór na piaszczyste podłoża.
  • Obornik krowi (obornik bydlęcy) – najczęściej wybierany, ponieważ zawiera dużą ilość składników takich jak: azot, potas, fosfor, wapń, żelazo, magnez i bor. Obornik bydlęcy jest doskonały do nawożenia wielu roślin uprawnych oraz wszystkich roślin ozdobnych. Swoim działaniem jest zbliżony do obornika świńskiego, ale jest uważany za lepszy.
  • Obornik kurzy – służy jako nawóz do roślin, które potrzebują wsparcia składnika jakim jest azot. Należy pamiętać, aby rozcieńczać nawóz wodą.
  • Obornik koński – może być stosowany jako nawóz dla gleby ciężkiej, mokrej, gliniastej, ale też lekkiej. Jest traktowany jako najlepszy obornik, ale do wielu roślin się nie sprawdzi, ponieważ jego skład podwyższa temperaturę gleby.

Druga kategoria to oborniki wydzielone ze względu na postać. Są to oborniki:

  • naturalne,
  • granulowane, sprasowane po uprzednim wysuszeniu.

Jak prawidłowo rozprowadzić obornik na polu?

Rozprowadzenie obornika na polu to ważna czynność. Niezależnie od tego, czy obornik będzie wykorzystany na rośliny okopowe, czy wywieziony na użytki zielone, obornik musi być drobny i przefermentowany. Ponadto najlepiej zastosować rozrzutnik obornika, który dokładnie i równomiernie pokryje całą uprawę. Rozrzutniki to maszyny, które służą także do rozwożenia i rozdrabniania obornika, co na dużym polu uprawnym jest niewykonalne tylko za pomocą rąk.

Rozrzutnik obornika – jaki wybrać?

Rozrzutniki to maszyny rolnicze, które są niezbędne, aby uzyskać zadowalające plony. Rozrzutniki obornika różnią się od siebie pod względem wielkości, powierzchni ładunkowej czy nawet dodatkowego wyposażenia. Wybór najlepszego rozrzutnika zależy od wielkości gospodarstwa, podłoża, użytej stali a nawet rozmiaru opon.

Obornik będzie prawidłowo rozprowadzony, jeśli wybierzesz odpowiedni sprzęt. Do wyboru są rozrzutniki obornika z adapterem 1- lub 2-wałowym, na sztywnym dyszlu i na resorowanym. Dodatkowo niektóre modele posiadają wyposażenie takie jak np. deflektory lewy i prawy z możliwością regulacji położenia.

Oborniki to naturalne, ekologiczne nawozy, z których warto korzystać. Ich równomierne rozprowadzenie po całym polu uprawnym jest jednak niemożliwe bez posiadania wysokiej jakości rozrzutnika do obornika.