Czy drewniana pergola sprawdzi się w Twoim ogrodzie?

pergola

Sposobów na urządzenie ogrodu jest niezliczona ilość. Można w nim sadzić swoje ulubione kwiaty, warzywa i wstawić do niego wybrane meble i dekoracje, które stworzą piękny zakątek. Coraz popularniejszym elementem ogrodów są też drewniane pergole, które można komponować z pozostałymi elementami ogrodu na różne sposoby. W tym artykule powiemy o tym, kiedy warto wybierać pergolę. Piszemy, jakie są jej zalety i czym się charakteryzuje.

Co to jest pergola?

Z pewnością każdy widział w swoim życiu pergolę, nie będąc świadomym, że tak się ona nazywa. Pergola to drewniana konstrukcja mająca różne kształty, dostępna jako podstawa do zadaszenia lub jako urokliwa ozdoba w ogrodzie, na balkonie czy tarasie. Jest to element bardzo uniwersalny, świetnie nadający się do wyposażenia terenów prywatnych, jak i publicznych. Dzięki temu, że pergola może mieć różne rozmiary, świetnie pasuje zarówno do dużych ogrodów czy parków, jak i do małych ogródków koło domów, czy też na tarasach restauracji oraz hoteli.

Zastosowanie i zalety pergoli

Z pewnością jedną z największych zalet drewnianej pergoli jest jej wygląd. Dzięki temu, że jest to konstrukcja wykonana z drewna, jest bardzo przyjemna dla oka i stanowi idealne uzupełnienie każdego miejsca, w którym natura jest najważniejsza. Z tego powodu stanowi bardzo ładną, elegancką, a często nawet baśniową dekorację zarówno na co dzień, jak i podczas takich okazji jak ślub, chrzciny czy wystawne przyjęcie urodzinowe i nie tylko. Jej estetyczne walory są naprawdę istotne i między innymi dzięki nim pergolę da się dopasować do tak wielu miejsc.

pergolaWarto wiedzieć, że pergola może mieć bardzo różny kształt, a jej drewniane elementy różną gęstość. Można to wykorzystać na wielorakie sposoby. Jeśli chcesz, aby pergola zasłaniała Twój ogródek przed spojrzeniami sąsiadów, wystarczy wybrać taką, której gęsto ułożone belki nie pozwalają dostrzec tego, co się dzieje obok. Oprócz tego, jeśli chcesz ozdobić pergolę pnącymi się roślinami, możesz dobrać do nich odpowiednio gęstą kratkę, która pozwoli roślinie wygodnie się rozwijać.

Thermodrewno

Mówiąc o pergoli, nie można zapomnieć o możliwości wykorzystania do jej produkcji thermodrewna. Co to takiego? Jest to drewno, które zostało poddane obróbce termicznej i które ma sporo zalet. Po pierwsze, jest to materiał pod wieloma względami przyjazny dla środowiska. Do jego obróbki nie wykorzystuje się substancji chemicznych, a oprócz tego drewno to pobierane jest z przeznaczonych do tego lasów, a więc przyroda na tym nie traci.

Stosując do wykonania pergoli thermodrewno, otrzymujesz konstrukcję, która wytrzyma niezwykle długo, ponieważ drewno po obróbce termicznej jest bardzo odporne na pleśń oraz grzyb, oraz cały szereg innych czynników środowiskowych. Woda nie przenika do takiego drewna tak jak do naturalnego drewna, a jeśli chodzi o opiekę nad takim drewnem, nie trzeba go w żaden sposób impregnować. Czyli zamawiając pergolę z thermodrewna otrzymujesz produkt, który będzie stabilny i wytrzymały bez potrzeby poświęcania czasu na jego upiększanie.

Pergole można zarówno kupować jako gotowe propozycje, jak i zamawiać swoje wymarzone konstrukcje. Dzięki temu możesz stworzyć w parku czy ogrodzie romantyczny zakątek, zainstalować na balkonie pergolę, do której dopasujesz ulubione rośliny i kwiaty czy też stworzyć gustowną dekorację na ślub najbliższych. Jest to z całą pewnością jedna z najbardziej uniwersalnych i ponadczasowych ozdób.