Czy agrowłókniny przydają się w ogrodzie?

agrowłókniny

Agrowłóknina jest stosowana w przypadku siania warzyw i owoców. Ogrodnicy używają jej także do sadzenia kwiatów na długich i rozległych grządkach. Możemy zakupić agrowłókninę także w momencie, gdy chcemy okryć nasze rośliny i uprawy przez okres zimowy. Materiał ten doskonale sprawdza się we wszystkich tych przypadkach, dlatego też przez ostatnie lata stał się tak bardzo popularny. Agrowłóknina jest także materiałem ściółkowym, używanym przy sadzeniu szkółek iglastych, rzadziej liściastych i ogrodów owocowych. Materiał ów posiada bowiem wiele właściwości, dzięki czemu jest on niezastąpiony jako ochrona roślin i upraw.

Agrowłóknina a agrotkanina – podstawowe podobieństwa i różnice

Agrowłóknina i agrotkanina są dwoma bardzo podobnymi do siebie materiałami ze względu na zastosowanie. Używa się ich do ściółkowania gleby i przy sadzeniu roślin. Jest ona również bardzo przydatna w sianiu warzyw i owoców. Agrowłóknina dodatkowo, może chronić nasze uprawy i kwiaty w okresie zimowym, który jest najcięższy dla roślin. Agrotkanina lepiej przepuszcza wodę, jednak agrowłóknina może nam pomóc zachować rośliny i uprawy w nienaruszonym stanie prze zimę. Oba te materiały są równie popularne i chętnie używane przez amatorów, rolników i ogrodników.

Jakie są najważniejsze cechy i właściwości agrowłókniny?

Agrowłóknina doskonale przepuszcza promienie słoneczne i ciepło, co sprzyja termoizolacji. Roślina w tym momencie ma dodatkowy zapas ciepła, co za tym idzie – rozwija się  i kwitnie szybciej. Ponadto, agrowłóknina przepuszcza wodę, więc rośliny i uprawy nie uschną nam przy jej stosowaniu. Materiał ten zapobiega zarówno przesuszaniu się roślin, jak i gniciu. Dodatkowo, agrowłóknina nie stanowi żadnej blokady dla soli mineralnych i substancji odżywczych dla roślin i upraw. Agrowłóknina zapobiega wyrastaniu chwastów i doskonale chroni nasze roślinki przed zimnem.agrowłókniny

Jak odpowiednio ciąć agrowłókninę?

Do cięcia agrowłóknin, tak samo jak do cięcia agrotkanin, można zastosować nożyk gazowy. Nie powoduje on bowiem prucia się materiału i pozwala nam na idealnie wycięcie otworów na sadzonki. Jest on bardzo łatwy w użyciu i nie sprawia żadnych większych problemów przy przygotowywaniu materiału do użycia. Ma on wiele cech, na przykład lekkość – nożyk gazowy nie jest ciężki, co sprawia że jest również poręczny. Napełnia się go wkładem do zapalniczek, więc jest on ekonomiczny. Nożyk ma bardzo rozgrzaną końcówkę, dzięki czemu otwory możemy wykonywać płynnie, bez prucia się materiału.

Jak mocować agrowłókniny?

Mocowanie agrowłóknin nie należy do najlżejszych czynności, jednak nie obędzie się bez prawidłowego przymocowania maty do podłoża. Jest to ważne między innymi dlatego, żeby nie porwał jej wiatr. Do przymocowania maty służą kołki, zwane też szpilkami. Są one wykonane z tworzywa sztucznego, które jest na tyle mocne, że utrzyma owy materiał przy podłożu. Kołki do mocowania maty należy jednak używać tylko w przypadku, gdy wiemy, że nie będziemy zmieniać często maty.

Dowiedz się więcej>>